Utställningar

Utställning Karl Sprenger

– tillsvidare inställt pga sjukdom

För första gången i Kulturstugans historia så behöver vi ställa in ett vernissage, något som vi verkligen önskar att vi slapp göra då vi sett fram så mycket emot att bjuda in till Karl Sprengers målningar! Om vi har tur så blir det ett vernissage om en helg eller två, och annars håller vi öppet med kaféverksamhet, butik och kaféutställning.

 

Karl Sprengers utställning planeras att pågå till och med  14/11, men när den börjar är alltså ännu ovisst.

Carin Sandberg 23/10 – 21/11 Kaféutställare 

 

13/11 – 19/12 En trappa upp:

Arlanda 1980 Fotoutställning

 

Lördag 20/11 kl 12-16 Vernissage:

Helena Helander och Gerd Tangen, keramik

Utställningen pågår t o m 19/12

Gabriella Nilsson 27/11 – 19/12 Kaféutställare

 

 

 

 

DIGITAL MEDLEMSUTSTÄLLNING HÖSTEN 2020  VÅREN 2021

 

Dolly Kündig har skapat ett porträttgalleri genom att klippa i dubbelvikt papper. 073 573 90 05 dolly.kundig@telia.com

Lill Sjöström             www.lillsjostrom.com

                                ”White Lies Matter”, teckning 70 x 100 cm

Lill tre bildvävar     www.lillsjostrom.com

 

Per Järtby   5 foton         per@jartby.com

”kl. 04.43 den 15 juni. Då skiner solen fint på Gamla stan”                                              

”Gammalt och nytt”. Karolinska Institutets aula i bakgrunden och ett par äldre byggnader i förgrunden. 28 augusti 

”Frukt”

”Hummer”

”Efter festen”

 

Julia Majaha-Järtby   foto          julia@jartby.com

”Bilden är hattarna av fyra stolta fjällskivlingar som jag plockade förra veckan. Det blev en vacker bild och de smakade gott”.

 

Anna Ek    2 foton   ekanna0103@gmail.com

”En annan del av Märsta”

”Naturens dramatik”

 

 

 

 

 

Foto av Bjarne Ek               bjarneek56@gmail.com

”Vilda skyar”

”Hur länge får vi stå kvar?” Bodar, varvet vid Fyrisån i Uppsala

 

 

Akvarell av Anneli Sillfors   annelisillfors8@gmail.com

 

 

 

Foto Jörgen Carlsson    jorgen.carlsson@folkbildning.net

”Ett oväntat möte”

 

 

 

Margareta Yrlid                    margareta@yrlid.se                      coronasvit med sex akrylmålningar 105 x 105 cm 

1 Corona

2 Instängd

3  Flickan och …

4 Genombrott

5 Flykt

6 Ljus ändå

Margareta Yrlid  

 

Berit Erixon (Vilda trådar) broderi till en bok. berit.erixon@telia.com

 

 

Elisabeth Kågebro (Vilda trådar) har broderat retro till mobilfodral.    bettank@gmail.com

 

 

Hanna Grahm 6 akvareller    grahm.hanna@gmail.com

”Alva och solrosorna” Foto Lollo Segersson

”Syjunta om hösten” 

”Little bright star”, modell Lise Kroner, referensfotograf Agnes Åhlund

”Råbock i morgondimma”, referensfotograf Harald Ström 

”Storspov i skymningen”, referensfotograf Harald Ström 

”Flugsnapparhona om våren”, referensfotograf Harald Ström

 

 

 

Anna-Karin Wetzig      akwetzig@hotmail.com

 

 

 

Thorbjörn Stensson,  2 foton 

Thorbjörn ”Tobbe” Stensson dog 25 januari  2021

Foto ”Höstens kontraster”

Foto ”Släpljusets dramatik”

 

 

 

 

Helena Helander               keramik

h53hel@gmail.com

 

 

Peter Helander  2 foton

l.peterhelander@gmail.com

 

Foto: Anna Ek  ekanna0103@gmail.com

Foto: Meta Brolund meta_brolund@hotmail.com

Foto: Lill Sjöström          lillsjostrom@hotmail.com

Foto: Lill Sjöström lillsjostrom@hotmail.com

Carin Sandberg    4 akvareller

Bilderna är beskurna

carin.s@hotmail.com

 

Fem broderier Vilda trådar

Ammy Näslund Alm

Elisabeth Kågebro

Berit Erixon

Lena Hedman

Ann-Cathrin Bladsjö Widén

Genomförda utställningar